O mně a mých obrazech

Slovíčko "můj", "moje" pro mne nemá a nikdy nemělo ten specificky majetnický význam a zdaleka nevyjadřuje co vlastním. Vždy se jednalo o "něco", "někoho" s čím jsem velmi úzce spjatá, co mám ráda, co miluji, na čem mi záleží. Proto,  oslovení  "moje".

Jsem bláznivý  blíženec, mám ráda pestrobarevnost, nevšednost a různorodost. Ráda sportuji a dávám si do těla. Moje filozofie je dělat věci naplno a neplatí to jen o obrazech, ale o celém mém životě... :-)

Maluji ráda, pro radost sobě i ostatním. Malování mi dává svobodu. Vyjadřuje můj temperament, případně ho zkrotí. V mých obrazech můžete najít dynamiku, osobitost a pozitivní energii.  Obraz je pro mne výzva. Inspirací jsou pro mě hlavně lidé, pro které maluji, a jejich domovy. Jací jsou, co mají rádi, jejich představy a tajná přání, kde bydlí, čím se obklopují. Snažím se malovat obrazy tak, aby v nich našli kousek sebe. Měním jejich interiér ve skutečný domov. Mám ráda ten finální pocit uspokojení, kdy můj obraz  "zapadne" na své místo a propojí všechno a všechny kolem. 


Nyní něco k technice:  

Pracuji s olejovými barvami nanášenými na plátno. Má tvorba spadá do moderního umění. 

Už je to celkem dávno, co jsem podlehla olejomalbě. Olejové barvy jsou úžasný materiál. Jsou pomalu schnoucí a můžete s nimi pracovat dlouho a precizně. Jsou výborné pro malbu ve vrstvách ve stylu starých mistrů. Mají hladkou konzistenci, dokáží produkovat krásné, živé tóny a po zaschnutí si barvy zachovávají svoji barevnost a svěžest. Zůstávají  výrazné jako za mokra a takto setrvají po staletí. Kvalita obrazu se nemění, naopak, získává na hodnotě.

Olejové barvy mají schopnost být použity na tisíc způsobů. Ráda maluji ve vrstvách, do obrazu se vracím. Pomocí vrstev vytvářím na plátně nejrůznější kompozice a stopy. K nanášení barev používám špachtle, malířské nože, štětce, ruce i jiné další rozličné pomůcky.  Konzistenci a tóny samotných barev  upravuji dle potřeby. Pracuji jak s barvami přímo z tuby, tak ředěnými, smíchanými s médii. Mám ráda i jemné lazurní vrstvy. Někdy používám  strukturované gely a pasty, které podtrhnou plastičnost díla.

Ráda maluji na velkoformátová 3D plátna, kdy se maluje i na 4 cm hranu plátna, takzvaně se pokračuje s malbou i "za roh".  Toto umožní ještě více podtrhnout 3D efekt samotného díla.

Tak to jsem já, totálně zabraná do díla, na nose brýle na blízko, to abych lépe viděla detaily.. , od oleje až za ušima..     :-)


Odkaz na životopis